Můj příběh

Dnes jsem upřímně vděčná za svůj život jako šťastná žena, manželka, máma a Máma na víně. Našla jsem si ve víně zalíbení, zábavu a radost, co mě provází životem jako správný parťák.

Není nad okamžik, když děti spokojeně oddychují v postýlkách a já zvedám skleničku, přičichávám a ochutnávám.

V současnosti pořádám osobní degustace sestavené na míru a přání zákazníka a činí mi nesmírnou radost aktivně pomáhat moravským vinařstvím. Ve svém portfoliu mám několik vinařství, která znám a obdivuji za odváděnou práci. Díky rozmanité nabídce umožňuji lidem zorientovat se v různých typech a stylech vín. Při mé ochutnávce získáte představu, čemu vděčíme za různé aromatické vlastnosti, jak lze z jedné odrůdy udělat pokaždé jinak se prezentující víno, promítnete si jeho i vinařův příběh a poznáte své, mnohdy skryté, chutě.

Vědomosti získané z rozmanitých kurzů, brigád ve vinárnách, návštěv vinařství a degustací mi daly pocit sebejistoty. Od malička jsem navíc měla to štěstí navštěvovat vzdálené příbuzné ve vesničce v srdci Pálavy, kde jsem se cítila a stále cítím jako ryba ve vodě. Také jsem díky nim poznala vřelou a přívětivou povahu vinařů. Popovídat si u pohárku ve sklípku nebo za pěkných letních dní vychutnávat víno s pohledem upřeným do kraje …jen málo věcí u mě činí tak šťastnou.

Tyto zkušenosti a okamžiky mě posouvaly nejen ve znalostech, ale také sebedůvěře. Postavily jasné mantinely pro moji budoucí cestu a mateřství se stalo vstupní bránou.

Několik let zpět koukám na zcela jinou ženu. Člověk si občas musí sáhnout do hloubky duše a nastavit zrcadlo, aby uviděl, čemu se brání.

Byla jsem holka, co splňovala nalinkovaný harmonogram života, zdolala vysokoškolskou cestu, později získala doktorský titul z biofyziky, měla za sebou ve vzdělání slušnou metu a slovo „dítě“ vyvolávalo kopřivku. Víno jsem ale milovala už tehdy, jen jsem si uvnitř sebe upírala možnost nechat ho vstoupit do života aktivněji. A tak jsme spolu žili vztah na dálku. Při společných chvílích se mi zažehnul plamen v srdci, ať už na jižní Moravě, sklípku, výletě, brigádě ve vinárnách či večerech doma s otevřenou lahví vína a ochutnávání nejrůznějších sýrů.

Naštěstí jsem v této době potkala svého manžela a postupně zjistila, že jsem našla spřízněnou duši, bez kritiky vůči mým myšlenkám, nápadům, s náručí tolerance a pochopení.

Vyloženě jsem se dostávala do situací, kdy jsem opakovaně prahla po okamžicích užívat si kouzelnou atmosféru spojenou s vínem. Ve sklípku, mezi vinicemi, při degustaci, nebo jen večer s vínem, svíčkou a jídlem. V tom momentě z kukly vylétl motýl, plný života a pocitů volnosti, s vnitřním klidem.

Začínala jsem se formovat a rodila se ve mně nová žena, Máma na víně. Pokud má něco fungovat harmonicky, často jdou v ruku v ruce přeměna psychická s fyzickou…. 

Kdy nastal zlom? Krůček po krůčku při budování svého já na přelomu roku 2015/2016. Nazvala bych jej AHA momentem pro moji další cestu po boku s vínem.

Manžel dobře viděl moji vášeň ve víně a potřebu seberealizace. K Vánocům mi pod stromeček nadělil úplně první kurz Sommelier junior, který probíhal pod záštitou Národního vinařského centra ve Valticích. Nadšeně jsem texty studovala už několik měsíců před začátkem, připravovala se na svůj velký zážitek, kdy budu snad i kůží nasávat maximum informací ….. až jsem samou radostí, poměrně nečekaně, otěhotněla (to je ale na jinou pohádku).

Naštěstí nikdy není nic tak horké, jak se uvaří. I takové dny jsou. Je třeba se ke všemu postavit jako zkoušce a velmi ráda se řídím heslem: co Tě nezabije, to Tě posílí. Na den, kdy jsem vešla do školicí místnosti snad nikdy nezapomenu. Následně jsem hltala každé slovo, které na kurzu padlo, úspěšně jej absolvovala (praktickou část spolu s plyvátkem) a pár měsíců na to porodila mého chlapečka.

Myslím, že právě tyto měsíce zrodily nynější, neskutečně šťastnou ženu, co pochopila, o čem život vlastně je. O upřímné lásce, pokoře, plnění svých tužeb, snů a celoživotní radosti. Nemusím se zavděčit ostatním, nechci jít s davem a chci mít priority nastavené po svém. Doslova jsem znovu vykoukla na svět.

Přirozeně jsem se účastnila dalších kurzů a získala postupně navazující certifikáty o víně. Také jsem přivedla na svět moji milovanou holčičku.

Během posledního prestižního kurzu absolvovaného pod Vinařskou akademií ve Valticích jsem získala titul „Sommelier“. V tomto okamžiku můj život procházel fází kolaudace a budoucnost dostávala jasné obrysy. Díky předchozím zkušenostem došlo ke spojení nového životního pohledu a světa moravského vína. Otevřela se možnost hmatatelně pomoct poukázat na rostoucí úroveň našeho vinařství a vysokou kvalitu moravských vín.

A tak jsem šla hlavou přímo proti zdi …

…. a dnes nabízím degustace pro skupiny lidí, kteří se chtějí pobavit, strávit příjemné chvíle nebo naopak čas ušetřit, ale zároveň ho využít efektivně a naladěni na správnou notu. Poznat menší a malá vinařství, vinařství vždy něčím specifická a seznámit s nimi veřejnost.

Sama jsem si prošla cestou, na které bych uvítala průvodce a naskytla se mi příležitost porovnávat vína z různých tratí, podoblastí a vinařských konceptů současně. Poznat vína s otiskem srdce. Naučit se mnohem dříve upřednostnit kvalitu před kvantitou. Rozumět výrobě vína a zorientovat se v naší pestré, a ne vždy zcela přehledné nabídce vín.

Plánujete oslavu, svatbu, firemní akci, večírek nebo jen nevšední den s přáteli? Pijete rádi víno a toužíte být znalcem, před návštěvou zaperlit, dokreslit dokonalou atmosféru večera či předvést výtečnou kombinaci vína a sýra, přitom bez časově náročných příprav? Poradím, jak na věc, doporučím tipy pro snoubení vín a sýrů. Ráda Vám autenticky přiblížím svět moravských vín a menších vinařství s jejich vlajkovými loděmi mezi odrůdami. Doporučím vína vybíraná s citem a respektem k odrůdám a potřebám zákazníka.

Díky mé jedinečné cestě životem, změnou hodnot a rolí se zformovala Máma na víně s kompaktní nabídkou těchto pestrých rad a služeb.