Jižní Morava,  Rozhovor,  Vinařství,  Víno

Vinařství Kořenek – rozhovor z malebných podpálavských Bavor

Je čas představit trochu blíže další z vinařství, které je součástí mého degustačního portfolia. Jedná se o vinařství odlišné od Tanzbergu nebo začínajícího vinařství Halkoci, o kterých jsem Vám už pár řádků napsala. Kořenkovi jsou typické rodinné vinařství s tradicí a mě si získali nejen pěknými víny, ale přístupem a milou, přátelskou komunikací.

Jak hluboké jsou kořeny Vašeho vinařství? Navazujete na tradice rodiny nebo začínáte tradici tvořit?

Začátky rodinného vinařství Josefa Kořenka sahají do doby konce šedesátých let minulého století, kdy započala naše výroba vína v tradiční vinařské obci Bavory hlavně pro vlastní potřebu. Intenzivní výroba vína začala pádem železné opony roku 1989, kdy nám byly vráceny pozemky na výsadbu vinohradů, a tím bylo umožněno plně se věnovat vinohradnictví a vinařství.

Kolik hektarů vinic momentálně obhospodařujete? Pracujete ve vinařství sami?

Momentálně hospodaříme na 8 hektarech vlastních vinic ve viničních tratích Pod Pálavou, Pod státní, Růžová, U rybníčka a Maliny. Nemáme zaměstnance, takže většinu si děláme sami. Pouze na tzv. zelené práce a sběr hroznů si najímáme osvědčené brigádníky.

Jaká je vlajková loď vinařství? Která odrůda je Váš osobní favorit?

Mezi nejvíce úspěšné a poptávané odrůdy patří momentálně obecně populární Rulandské šedé a Pálava, ale i naše vyhlášené Sylvánské zelené a Zweigeltrebe. My si vychutnáváme všechny naše vína napříč odrůdovým spektrem. Samozřejmě po některé sáhneme častěji, ale vyloženě nepreferujeme jednu nebo dvě odrůdy.

Preferujete pro výrobu vína konkrétní odrůdy nebo respektujete potřeby vína a vyrábíte víno z odrůd oblasti a půdě přirozených?

Pěstujeme odrůdy, které zde na Pálavě byly odjakživa, ale také máme doplněný sortiment o odrůdy, které preferují naši zákazníci a kterým sami věříme, že se sem hodí a daří se jim tu. Hlavní odrůdou, které se na Pálavě daří více něž jinde je Ryzlink vlašský, takže je to i pro nás preferovaná odrůda. A podle zájmu našich zákazníků i velmi úspěšná.

Vinné lahve zdobí pěkná etiketa. Kdo se na vzniku podílel?

V roce 2011 jsme kompletně předělali grafický design. Celé nám to zpracovala Marta Maštálková, která to pojala jako diplomovou práci na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze.

Velmi děkuji za Váš investovaný čas a přeji jen samé dobré ročníky!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *