Degustace,  Jižní Morava,  Pro matky,  Vinařství,  Víno

Svatomartinská tradice aneb Máma na víně si ráda užije husu na víně

Tato čistě česká tradice oslavuje první vyrobená vína ročníku. Připadá na 11.11. – svátek svatého Martina. Podle zákonných změn vydaných vinařským fondem je možno otevřít víno značené jako Svatomartinské každým rokem přesně 11.11. od 11 hod. dopoledne. Mezi oficiálně zařazené odrůdy, kterými si každoročně přiťukneme, patří Muller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Modrý Portugal, Svatovavřinecké a jako poslední přibylo v roce 2013 na seznam i Zweigeltrebe v podobě rosé.

Tato zvyklost se u nás vyvíjela po staletí. Souvisí historicky s ochutnáváním nového ročníku vín, která se ve sklepě již stihla “pročistit”.

První “oficiální” mladé víno vyrobily v 90.letech Vinné sklepy Valtice a pojmenovaly jej „Moravíno nouveau“. 

Svatomartinská tradice je tu pak v podobě jakou známe od roku 2005, pod záštitou Vinařského fondu. 

Na českém trhu můžete objevit i “Mladá vína” (foto). Na ta už nejsou kladeny až tak vysoké požadavky – Svatomartinské víno kromě dodržení formy konzumace nesmí překročit stanovené množství alkoholu a gramáž cukernatosti do 9g/l. 

A jak má takové mladé Svatomartinské víno chutnat? Bílá vína jsou často postavena na lehké a výraznější kyselině. Jsou ovocitá, přímočará a lehce pitelná. U roséček ucítíte aromatickou nálož jahůdek a malin zamíchaných ve svěžím koktejlu. Červená vína jsou lehká, sametová a skvěle spláchnou pokrmy jako husička či paštika.  

 

 

 

Co se mě týče, sama tradici pravidelně dodržuji.

 

Stala se z ní vlastně každoročně oblíbená rodinná sešlost v nedaleko Olomouce výborném pivovaru Chomout. Trochu paradox, že. Ale kuchyni i vína mají výtečné.

 

Moc ráda proto v období kolem 11. listopadu zajdu na kaldoun, svatomartinskou husu, ideálně hruškový dezert se zmrzlinou a otevřeme k menu láhve mladého ročníku vín.

 

Doporučuji i Vám!

U mě v nabídce si letos lze objednat mladé víno 2021 z vinařství Pavel Skrášek. 

Pro zájemce mejl adela@mamanavine.cz nebo telefon 723 488 572.

 

Bílý Irsai Oliver nebo Svatovavřinecké rosé – 130 Kč/láhev. 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *