Stop zimě a polehávání – jdeme rozproudit krev!
Nejvyšší čas vyrazit do rozkvétající přírody. Nadopovat plíce kyslíkem, dopřát mysli svobodu a chuťovým pohárkům vinný koncert.
Kam, že vlastně jedeme? Na Pálavu!
Je jaro Vaše oblíbené roční období? Za sebe můžu zodpovědně říct, že já ho miluju!
Prodlužují se dny, počasí není nudné, přitom zima jasně ztrácí převahu a hlásí se o slovo probouzející pestrá příroda. Kolem Pálavy navíc velmi citlivá, křehká a jedinečná.
Každoročně v tuto dobu nabírá na síle naše období výletů a brouzdání krajem vína. Sbalíme batohy, děti a užíváme si přírodní radovánky na cestách se skleničkou vína v ruce. Toulavé boty nejvíce prošlapáváme po Pálavě a okolí.
Vápencový velikán mi při každém příjezdu daruje kus své energie. Pobyt na jižní Moravě mi jednoduše dobíjí baterky.
Jedním z vhodných výchozích turistických bodů je vesnička Klentnice, odkud výlety především na nedalekou zříceninu hradu Sirotčí Hrádek, rádi začínáme.
⇒ Pro rodiče malých dětí:
cesta startující kousek nad Obecním úřadem a hospodou, není schůdná s kočárkem a troufám si říct, že ani s vozíkem. Oba prcky jsem vždy vynášela v Manduce a později manžel s nosítkem na zádech.
Pokud si dopřáváte dobré jídlo a pití, odstartujte zde. Vesničku před několika lety zviditelnilo otevření Café Fara, které určitě stojí za návštěvu. Co se vinařské produkce týče, najdete pár pidi vinařů, a taky větší vinařství Zdeněk Peřina s širší nabídkou služeb.
Vedlejší vesnice Perná láká zprvu probrouzdat se místními sklípky. Rozhodně můžete znát jména jako Popela, Holec, Pergen nebo Pavel Skrášek (či některého z bratrů). Vinaři hospodaří na vyhlášených zdejších tratím Goldhamer, Železná, Bergrus, Pravá/Levá Klentnická a dalších pálavských půdních perlách. Charakter půdy se propisuje do výsledného charakteru vína. Proto pálavským vinařům ve sklepech často doslova zrají tekuté skvosty.
Patříte-li do skupinky vínomilců, co se rádi prochází mezi sklípky, skvělou volbou je návštěva Otevřených sklepů v Perné.
Nadýchnete se místní atmosféry a poznáte vinaře osobně. Akce se koná každoročně na jaře. Letos je díky situaci prozatím stanovený aktuální termín na 19.-20.června 2021.
Velmi malebně působí vesnička Bavory. Spojuje na mapě pomyslný trojuhelník s Klentnicí a Pernou. Však se o nich zpívá i v tej lidovej „Co je to nového pod Pálavú“. Procházkou se dostanete k několika vinařstvím s brilantní produkcí. Určitě se má čím pochlubit vinařství Gala s relativně nově vybudovaným nadstandartním zázemím. Na dobrá vína zaťukejte u dveří vinařství Drmola.
Osobně moc ráda ochutnávám také vína od Kořenků a z Tanzbergu. Obě vinařství si získala místo v mojí nabídce pro soukromé degustace a vždy sklízí nadšené ohlasy. Jejich filozofii, chutě a plány jsem představila v pestrých rozhovorech již dříve na blogu:
Nakoukněte pod čepici dvěma odlišným vinařstvím: rodinnému vinařství a vinařství hospodařící na cca 60 ha vinic.
Společnou myšlenkou je výroba vína s láskou a respektem.
Nejen tanzberské vlašáky ukázaly mému srdci, po čem doopravdy touží ♥ 🙂
Pokud se rádi účastníte akcí typu již zmíněných Otevřených sklepů, právě bavorské doporučuji jako jedny z TOPek. Konají se vždy poslední srpnový víkend, letos zatím připadají na 28.8. 2021. Jsou pojaté v menším stylu. Tím chápejte, že každoročně otevře k nahlédnutí a ochutnání ze své produkce 10-15 vinařství. Nechybí cimbálová muzika a stánky s občerstvením. Ochutnáte i vyhlášené vinařství Vican z Mikulova, které k zakousnutí nabízí sýry z vlastní farmy.
Poslední zmíněnou vesničkou pro start na Pálavu je Pavlov. Pro nás je nepsaným pravidlem chvíli zakotvit před zahájením cesty v sympatické Obecní vinotéce. Poměrně nově otevřená je moderně vyhlížející Marinãda viniční dům. Naposledy jsme si u nich dávali deci vína a něco k snědku skoro na rok přesně, těsně před prvním lockdownem a netušili, že počet návštěv ten rok klesne k nule.
Pavlovští vinaři. I ti stojí za ochutnání. Jen namátkou uvedu vinařství Pavlov, Plener nebo Jiřího Šilinka.
Na oběd nebo večeři se stavte do hotelu Pavlov s příjemným venkovním zázemím (vhodné pro děti). Pokračujte procházkou na zříceninu hradu Děvičky. Odtud je přes Děvín možné dál projít až k Sirotčímu Hrádku nad Klentnici.
Jste milovníci zmrzliny? Doporučuji dobrotu z obrázku. Stojí za hřích!
Teď už jen sbalte vína a vydejte se na jarní procházku Pálavou. Odkryje se Vám množství ojedinělých, často endemických a chráněných rostlin. A v duze barev, s nezapomenutelnými výhledy na vodní plochu Nových Mlýnů, si vychutnáte nejen fantastické pálavské vlašáky.
Pokud máte prostor pro cestování, jste nadšenci do přírody, turistických tras i městské kultury, zaujme Vás tip na výlet podnikaný ideálně právě z jižní Moravy. Když už jste tak blízko, je škoda nenakouknout k sousedům v Rakousku. Na kratší půldenní výlety za vínem v přírodě doporučuji navštívit 19. a 21. okres Vídně. Více o možnostech výletování za hranicemi republiky nejen za vínem si přečtete zde.