Jižní Morava,  Pocity,  Rozhovor,  Vinařství

Rozhovor se zakladatelem vinařství Tanzberg Vladimírem Železným

Vinařství Tanzberg, jedna z bavorských perel, která se pyšní fantastickými skvosty v láhvích. Mně je velkou ctí Vám je dále prezentovat a dopřát tak možnost poznat a degustovat s láskou vyrobená vína. Osobně jsem za toto vinařství vděčná především díky trpělivosti v lahvování vín, proto můžeme ochutnávat hlavně červená vína starších ročníků. Děkuji za tento přístup!

Dnes Vám představím v rozhovoru zakladatele a majitele tohoto vinařství, dr. Vladimíra Železného.

Dr. Vladimír Železný, zakladatel a majitel vinařství Tanzberg

„Žijeme příliš krátce, než abychom mohli pít špatné víno.

 Proto je tu Tanzberg. Už přes dvacet let!“

Jak a proč vzniklo vinařství Tanzberg?

Založení vinařství Tanzberg bylo splněným snem milovníka vína žijícího většinu života v komunismu. Milovníka vína, který na sklenku bílého chodil do vinárny Blatnička v Praze. A který věřil, že se vinařský potenciál Moravy jednou projeví. A který se v tomto úsudku nezmýlil. Proto investice Pražáka do vybudování jednoho z prvních nových moravských vinařství po revoluci, které vyrábělo čistá, přírodní vína metodou řízeného kvašení. Následovala další velká investice do úžasných poloh a historicky doložených tratí, které na Mikulovsku tradičně plodily špičková vína, která se dovážela i na císařský dvůr ve Vídni.

Které víno Vás v poslední době zaujalo/pobavilo?

Jednoznačně naše novinka z právě uváděné limitované řady Black Label – Maharal 2016, cuvée Cabernetu Sauvignonu a Merlotu. Tohle víno sebevědomě dokazuje, že terroir a klima Pálavy umí darovat, samozřejmě po pečlivé a zkušené práci ve vinohradu a ve sklepě, neuvěřitelná červená vína.

Toto víno navazuje na edici Red Label Maharal, která je již několik let vlajkovou lodí vinařství Tanzberg. Ve standardním Maharalu naleznete ještě drobou příměs naší místní odrůdy, Frankovky.

Rozdíl mezi oběma Maharaly je v tom, že cuvée pouze Cabernet Sauvignonu a Merlotu se charakterem a „nosem“ více podobá červeným vínům z Bordeaux, a s mnoha z nich si vůbec nezadá v kvalitě. A to říkám s veškerou úctou ke špičkovým francouzským vínům. Samozřejmě vše závisí na terroiru, ale ten má na Pálavě právě naše vinařství nesporně jeden z nejlepších ve Střední Evropě. Nepřeháním! 

Jaké víno je vlajkovou lodí vinařství a proč?

Těch „lodí“ máme několik. Odrůdová skladba vinařství Tanzberg respektuje historicky doložený původ odrůd, které se na našich vinicích pěstovaly v minulosti a zároveň jsme si v průběhu let dovolili dosadit odrůdy, které buď dávno vymizely nebo u kterých jsme usoudili, že se jim v „toskánském“ klimatu Pálavy bude dařit.

Z bílých vín, tedy tradičně a od začátku založení vinařství, jsou to jednoznačně oba ryzlinky – vlašský i rýnský. Z novějších bílých odrůd máme skvělý francouzský klon Sauvignonu. Z těch zapomenutých jsme vrátili do oběhu odrůdu s krásným českým názvem Mlynářka (Pinot Meunier), ze které vyrábíme skvělá rosé.

Lodí našeho vinařství je tedy více, ale tou vlajkovou nesporně zůstává červené cuvée Maharal. Víno, které svým názvem vzdává hold Rabi Löwovi, zemskému moravskému rabínovi, který v druhé polovině 16. století žil a významně působil v oboru vína právě v Mikulově, tehdejším Nikolsburgu. 

Jaký je původ Vašich láhví a etiket?

Lahve i etikety jsou mým osobním návrhem. Chtěl jsem, aby si náš zákazník koupil nejen dobré a kvalitní víno z Moravy, ale aby to víno bylo elegantně „oblečené“. Lahev je italská Perfeta, která byla v prvních letech působení Tanzbergu na českém trhu naprosto ojedinělá a kterou jsme ale navíc ozvláštnili reliefním logem našeho vinařství. Je tedy originální. A etikety jsme jako jedni z prvních měli dělené. Postupem času jsme také na etiketě odbourali dominanci sdělení predikátu vína, ale soustředili jsme se na to podstatné a to je viniční trať. Tam se dělá víno! Přívlastky mají s kvalitou vína jen nepřímou souvislost. Učíme tak naše konzumenty volit vína podle vinic, nikoli podle poněkud matoucích přívlastků.

Můžete závěrem doplnit jiné zajímavé info?

Vždy se soustřeďujeme na to podstatné. A proto si v našem vinařství Tanzberg nepřipíjíme Na zdraví!, ale vždy Na život!

Děkuji za rozhovor a přeji Vašemu vinařství hodně úspěchů.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *